www.czechjetteam.com
FlightSim.CZ
www.letecke-muzeum.cz/
 
 

 

 

Mapa TL-39

 

Při pohledu na model krajiny TL-39 možná leckoho napadne, že je to v podstatě taková typická - česká krajina.
Řeka, lesy, množství vesnic a městeček poměrně blízko vedle sebe, spousta polí...

Je to jen zdání - nebo se jedná o nějaký skutečný kus naší zemičky...?

Tuší vůbec všichni ti, kteří na TL-39 absolvovali svoje první kroky do světa velkého a rychlého létání - vědí vůbec, nad jakou krajinou se vlastně učili létat?

Možná ano - možná ne.....

Pro všechny, kteří dodnes netuší budou možná zajímavé další informace.

 

Škoda, že na snímku vedle není vidět pokračování toku řeky směrem vpravo nahoru. Možná, že někomu už by byly povědomé záhyby řeky v místech, pod kterými je na modelu umístěno letiště.

 

 

 

Bohužel - na snímku okolí_letiště_TL-39 není zřetelně patrná řeka, ale vypadá asi tak, jak je vidět na následujícím obrázku. Možná, že někomu už tohle něco připomíná...

 

 

Pokud ne - napovím: okolí Berouna - Křivoklát - Karlštejn - Koněprusské jeskyně .... :-) Nemusíte hledat mapu - na dalším obrázku je mapa území jihozápadně od Prahy až k Plzni.

 

Pokud patříte mezi bystré a zvídavé čtenáře - jistě Vám neušlo, že zas až tak úplně přesně stejné to není.... Srovnáte-li detail okolí letiště s mapou na velkém obrázku - určitě si brzo všimnete, že je zrcadlově otočený kolem svislé osy (sever - jih).

 

Celý model - krajina nad kterou se létá - vypadá tak, jak je vidět na obrázku dole. Červeně jsou vyznačeny hranice obou modelů - jak okolí letiště, tak i velkého modelu. Jde o mapu zbavenou názvů, se zrušenou dnešní dálnicí - ale je jasné, že to větší město u levého dolního rohu modelu letiště je Beroun, v levém horním rohu obrázku začíná jihozápadní okraj Prahy...

klikni pro zvětšení

 

klikni pro zvětšení

Celková situace - jak vypadá širší okolí modelu krajiny, nad kterou létá TL-39 je vidět na obrázku vlevo.

 

 

 

 

 

 

klikni pro zvětšeníPokud mapu z předchozího obrázku zrcadlově otočíme zase zpět do reálu, ponecháme názvy a současnou dálnici D5 z Prahy na Plzeň, potom to vypadá asi takhle:

 

 

 

 

 

 

Je to jen zvláštní shoda okolností - úmysl - byl to záměr - nebo se konstruktérům TL-39 prostě jen nechtělo nic vymýšlet, když to příroda udělala za ně... ?
Nebo to má něco společného s českým humorem... ?

Kdo ví... :-)

 

Nikdo z té spousty pilotů ve více než desítce zemí, kteří se na TL-39 učili létat asi netuší, že jejich první okruhy byly nad jakýmsi Karlštejnem a Křivoklátem, že když zpočátku ještě ne tak dokonale zvládali létání podle přístojů, tak že ta řeka, která je vždycky dovedla k letišti se jmenuje Berounka...

 

Pro výcvik pilotů na simulátoru TL-39 byla vydána i oficiální letecká mapa.

Celá mapa je proti skutečnosti otočená o cca 90°, řeka se tam nejmenuje Berounka, ale "Lučina" a také všechny názvy obcí a měst jsou fiktivní...:

1395 x 1958 - 300 KB

 

 

Nahoru